Wszystko co musisz wiedzieć o usuwaniu zmarszczek oraz modelowaniu ust kwasem hialuronowym
Leczenie migreny
Migrena jest przewlekłą chorobą neurologiczną. Bóle głowy są bardzo uciążliwe, mocne, często uniemożliwiają codzienne normalne funkcjonowanie osób chorych. Leczenie migreny wymaga konsultacji z lekarzem, który wykluczy niektóre choroby i zdiagnozuje przyczyny choroby. Migrenę leczy się poprzez leczenie objawowe oraz profilaktyczne.
Leczenie doraźne
Gdy wystąpi ostry ból głowy chcemy jak najszybciej się go pozbyć. Wtedy należy wziąć tabletkę przeciwbólową. Mimo dużego bólu głowy nie można brać jednorazowej dawki większej niż zalecana w ulotce. W przypadku bardzo silnych bólów głowy z towarzyszącymi wymiotami i nudnościami niestety tabletki nie pomogą. Wtedy należy zgłosić się do lekarza, który przepisze silniejsze środki przeciwbólowe.
Podczas ataku migreny należy położyć się w cichym i ciemnym miejscu i próbować przeczekać atak. Najlepiej zgasić światła, zasłonić zasłony i próbować zasnąć. Można także stosować zimne lub ciepłe okłady, które złagodzą ból, bądź wziąć gorący prysznic, który rozluźni mięśnie. Zmniejszyć ból może także uciskanie tętnicy skroniowej.
Jesteś z Kielc lub okolic i musisz wykonać badanie USG? Sprawdź ofertę ► www.usg-kielce.pl
W leczeniu doraźnym najskuteczniejsze działanie mają leki przeciwmigrenowe – tryptany. Są to związki, które powodują zwężenie naczyń mózgowych i hamują uwalnianie neuroprzekaźników. Leki te zmniejszają ból migrenowy, ale także światłowstręt, wymioty oraz nudności.
Czego unikać?
Osoby cierpiące n migreny powinny unikać niektórych czynników, które mogą je wywołać. Do nich należy: nieregularny sen, przemęczenie, chroniczny, przewlekły stres, zła dieta, w tym ostre przyprawy, alkohol, napoje gazowane, kawa, mocna herbata, czekolada, niektóre warzywa, czy owoce (banany,awokado), produkty wysoko przetworzone (np. konserwy). Warto także unikać ostrego słońca, głośnych ćwieków, czy intensywnych zapachów.
Jednym z czynników wywołujących migrenę jest stres. Gdy jesteśmy zestresowani warto zastosować techniki relaksacyjne, medytację, jogę, masaże, aromaterapię, relaksujące kąpiele, czy picie naparów ziołowych. Dobrym sposobem na relaks jest także umiarkowana aktywność fizyczna, najlepiej na świeżym powietrzu.
Leczenie farmakologiczne – profilaktyka
W profilaktyce migren stosuje się także odpowiednie leki. Należą do ich leki z grup beta blokerów, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpadaczkowe, a także leki z grupy antagonistów serotoniny czy antagonistów wapnia. Leczenie migreny nie jest łatwe, lecz w połączeniu z odpowiednią diagnozą i podjęciu leczenia zarówno doraźnego, jak i profilaktycznego można przez długi czas cieszyć się życiem bez napadów migrenowych.
www.usg-kielce.pl |