• Piątek, 19 kwietnia 2024

Jak leczyć bruksizm i nadpotliwość?

Choroby 21 wieku to szereg wielu odmiennych dolegliwości, które nigdy wcześniej nie były tak bardzo dotkliwe dla ludzkości. Wszystko spowodowane jest wieloma czynnikami takimi jak siedzący tryb życia lub stres wywołany pracą. Jednak jak radzić sobie z takimi chorobami? Sprawdzamy.

Bruksizm

Bruksizm to choroba, która bywa trudna do zdiagnozowania. Szacuje się, że choruje na nią nawet 60 % społeczeństwa. Czynnikami, które wpływają na rozwój bruksizmu są między innymi przewlekły stres oraz choroby nerwicowe. Dolegliwość objawia się przede wszystkim niekontrolowanym tarciem zębów górnych o dolne. Dodatkowo występuje szczękościsk. Zbagatelizowanie choroby może być poważne, ponieważ w krótkim czasie doprowadza do starcia się szkliwa lub zapalenia miazgi zębów. Najczęściej choroba uaktywnia się podczas snu. Stąd jej trudność w diagnozowaniu. Bruksizm jest uporczywą dolegliwością, która przede doprowadza do bólów zębów oraz całej twarzy. Często towarzyszy temu przewlekły ból głowy. Jednym z charakterystycznych objawów jest także kwadratowy kształt twarzy oraz krótkie, równe zęby.
Leczenie bruksizmu najlepiej jest rozpocząć podczas wizyty stomatologicznej. To właśnie tam profesjonalista z zakresu wad zgryzu może pomóc nam dobrze zdiagnozować problem. Następnie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, będziemy skierowani do chirurga szczękowego lub psychologa.

Nadpotliwość

Z nadpotliwością często możemy się spotkać podczas letnich, upalnych dni. To właśnie wtedy receptory w skórze zaczynają swoją pracę nad schłodzeniem całego ciała. Możemy mówić o chorobie wówczas, gdy pot wydzielany jest nadmiernie nawet podczas optymalnej temperatury otoczenia. Wszystko przez nadczynność gruczołów potowych. Jest to niekomfortowa dolegliwość, która wywołuje dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynność. Najczęściej nadmierna potliwość występuje na dłoniach, stopach oraz twarzy.
Leczenie nadpotliwości możemy zacząć od wizyty u dermatologa. Jest to specjalista, który zajmuje się pomocą w zakresie licznych zmian skórnych lub zaburzeń w działaniu jej struktur. Najczęściej przyczyną jest stres oraz zaburzenia nerwicowe. Jednak nadpotliwość to także rzadki objaw chorób serca. Wówczas specjalista skieruje nas do odpowiedniego lekarza, który wprowadzi skuteczne leczenie.
Podczas leczenia bruksizmu oraz nadpotliwości najważniejszą rolę odgrywa udanie się do odpowiedniego specjalisty. Próba działania na własną rękę może zagrozić naszemu zdrowiu.