• Środa, 6 grudnia 2023

Wprozdrowotne właściwości fitosteroliNie wnikając w zawiłości chemiczne i fizjologiczne, fitosterole można określić mianem roślinnych odpowiedników cholesterolu. Chociaż cholesterol większości z nas kojarzy się negatywnie, związek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Fitosterole potrafią sprytnie „oszukać nasz organizm” i przejąć funkcje cholesterolu bez niekorzystnych skutków jego odziaływania. W naturalny sposób roślinne sterole szybciej wiążą się z receptorami cholesterolu w jelitach i są wchłaniane zamiast niego. Nadmiar cholesterolu jest natomiast z organizmu usuwany. Ma to oczywiście pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia.

Jak działają fitosterole?

Fitosterole stosowane są od dawna w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca oraz dolegliwości związanych z podwyższeniem stężenia cholesterolu w osoczu krwi. Wykazują się bowiem działaniem redukującym poziom cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL, czyli tzw. „złego cholesterolu” we krwi. Współdziałając z witaminami E i C hamują agregację płytek krwi, czyli zapobiegają ich sklejaniu się. Aby uzyskać pożądany efekt obniżenia poziomu cholesterolu, konieczne jest jednak spożywanie dawki 1–3 g fitosteroli dziennie.

Fitosterole posiadają także właściwości antyoksydacyjne. Skutecznie blokują wolne rodniki. Można je więc z powodzeniem stosować w profilaktyce nowotworowej. Hamują one tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, blokują syntezę związków kancerogennych oraz  inicjują naturalny proces śmierci komórek nowotworowych, które dzięki temu są efektywnie usuwane z organizmu. W ten sposób może nastąpić zahamowanie rozwoju raka okrężnicy, żołądka, płuc czy prostaty.

Fitosterole maja zastosowanie również w kosmetyce. Są składnikiem wielu preparatów kosmetycznych, gdyż bardzo korzystnie wpływają na stan naszej skóry. Wystarczy wspomnieć, że przyczyniają się do stymulowania syntezy kolagenu oraz hamują rozkład elastyny. Efektem jest nawilżenie i napięcie skóry, zniwelowanie drobnych zmarszczek, regeneracja naskórka oraz łagodzenie podrażnień. Fitosterole wykazują również właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne.

Fitosterole w kapsułkach

Fitosterole można dostarczyć do organizmu w postaci suplementu diety. Powinniśmy je wówczas traktować  jako uzupełnienie zrównoważonego sposobu żywienia i prawidłowego trybu życia. W żadnym wypadku nie powinny być stosowane jak substytut zróżnicowanej diety.

Firma Solgar proponuje nam preparat Solgar Fitosterole, w którym fitosterole występują w naturalnym kompleksie, tak jak ma to miejsce w naturze. W skład produktu wchodzą więc kompleks fitosterolowy z soi oraz łącznie estry sterolowe, w tym beta-sitosterol, stigmasterol, kampesterol, brassikasterol. Wzbogacone zostały one o naturalne substancje pomocnicze takie, jak glicerol roślinny, olej szafranowy oraz karmel pełniący rolę barwnika.  

Warto podkreślić, że preparat firmy Solgar nie zawiera cukru, soli, skrobi, drożdży, pszenicy, glutenu oraz produktów mlecznych. Jest również pozbawiony sztucznych substancji konserwujących, zapachowych i barwiących.